Teplovzdušné kúrenie versus sálavé teplo. Krb alebo kachľová pec?

Krb alebo kachľová pec?


V poslednom čase pozorujem zmenu v myslení zákazníkov, čo sa týka teplovzdušného vykurovania. Dostávam množstvo žiadostí o vypracovanie návrhu na stavbu kachľovej pece. Teplovzdušné krby sa dopytujú veľmi málo.


Som tomu veľmi rád, pretože zákazníci si uvedomujú, že sálavé teplo je oveľa zdravšie. Nedochádza pri ňom k prepaľovaniu prachových častíc, ktoré sa potom vdychujú a môžu spôsobovať zdravotné ťažkosti. Pri sálavých stavbách, či už sú to pece alebo aj krby, tento problém nehrozí. Sálavé teplo zohrieva predmety a nie vzduch.


Túto dilemu som nedávno riešil aj s jedným zákazníkom na východe Slovenska. Našťastie to je človek, ktorý má rád svoju rodinu a argumenty pre sálavé teplo veľmi rýchlo pochopil. Potom sme spolu riešili, či postavíme pec, alebo sálavý krb. Stavba pece je trochu náročnejší, a tým pádom aj drahší projek, a tak sme našli kompromisné riešenie - a tým bol sálavý krb.


Veľmi sa mu páčili glazované kachlice v zelenej farbe a tak bolo rozhodnuté o farebnom prevedení. Aby sme stavbu prispôsobili aj možnostiam rozpočtu, tak sme zvolili kombinovanú stavbu. Časť kachlicová a časť omietaná. Tak sme dospeli ku konečnému riešeniu a aj finančné zaťaženie bolo na akceptovateľnej úrovni.


Od zákazníka som dostal rukou nakreslený náčrt ako by asi mala stavba vyzerať. Mal podmienku, že tam musí byť nika na drevo a časť kde sa dá sedieť. Vždy som veľmi rád, keď mi zákazník nakreslí, alebo na obrázku ukáže svoju predstavu, resp. čo sa mu páči, aby so vedel, akým smerom sa v dizajne uberať. V toto prípade sme upravili iba pár detailov a stavba bola odsúhlasená.


Po objednaní kompletného materiálu včítanie krbovej vložky, ktorá môže byť zabudovaná v akumulačnej obstavbe, sme začali s realizáciou. Tá trvala 6 dní a musím povedať, že prebiehala vo veľmi priateľskej atmosfére.


Stavba bola realizovaná v novostavbe rodinného domu a mala rozmery cca

3m x 1.5m x 2.2m, kde bolo použitých skoro 100 glazovaných kachlíc. Priebeh stavby si môžete pozrieť v galérii pod článkom.


Ak rozmýšľate o podobnom riešení, alebo sa chcete poradiť napíšte mi a spolu nájdeme možnosti pre Vašu spokojnosť.


953 zobrazení