top of page

Základy kúrenia v kachľovej peci

Zdravím vás priatelia. Dnes by som chcel pojednať o základnej potrebe kachľových pecí, ktorou je kvalitné horenie. Kvalitu horenia ovplyvňujú dva faktory. Suché drevo a dostatok vzduchu. Drevo je suché zhruba po dvoch rokoch, ak sa skladuje narezané a naštiepané na prekrytom mieste. V každom prípade je lepšie používať drevo tvrdé.
Veľmi dôležitou súčasťou kvalitného spaľovania je takisto dostatok vzduchu. Nie je nič horšie, ak sa v domnienke, že v peci horí moc rýchlo, priviera prívod vzduchu. Nie je vzduch – nie je dostatočná výstupná teplota. V takom prípade sa ťahy nenaakumulujú a dochádza k zanášaniu ťahov a komína, nehovoriac o zadymenom skle, ktoré nemá "oplach". Pec, ktorá má málo vzduchu sa silno zanáša a je ju nutné často čistiť. Preto odporúčam, suché drevo a vzduch regulovať s rozumom.
Na záver by som ešte rád pripomenul, že pre pece je rovnako dôležité aj zakurovanie zhora. To znamená, že na spodok naukladáme hrubšie polienka a na vrch dáme niečo tenšie. Použijeme pevný podpaľač a drevo zapálime. Takto zapálené drevo postupne naberá na intenzite a odovzdáva energiu do ťahov. Ak zapálime drevo zospodu, tak v krátkom čase dôjde k rýchlemu nárastu teploty a energia sa neuloží do ťahov, ale prefičí hore komínom, a to nechceme.V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na lishakkrby@gmail.com, vždy rád poradím a podelím sa o svoje skúsenosti.

479 zobrazení

留言


bottom of page