top of page

Ako sa starať o vašu pec, sporák, či krb

Dnes pohovoríme o kachľových peciach, sporákoch i krboch z hľadiska starostlivosti o ich funkčnosť. Veď ide o to, aby čo najlepšie a najdlhšie slúžili k vašej spokojnosti.


1. Zásadným komponentom pri prevádzke pece či krbu je drevo.

Ideálne je tvrdé drevo. Kúriť sa dá aj briketami, ale tvrdé drevo má rozhodne najväčšiu výhrevnosť. Najmenej popola zanecháva drevo brezové. Ďalším dôležitým faktorom je vlhkosť. Tá zásadným spôsobom ovplyvňuje jeho tepelný výkon. Ak nemáme doma vlhkomer, tak treba vedieť, že drevo by malo byť skladované aspoň 2 roky na zakrytom mieste. Pri používaní takto kvalitného paliva, nedochádza k zašpineniu skla a zaneseniu komína dechtom.


2. Komín.

Komín je samozrejme veľmi dôležitá súčasť kvalitnej pece, či krbu. Aj o ten je nutné sa správne postarať. Vyhláška hovorí, že kominára by sme mali zavolať 3x do roka. Komín si môžete vyčistiť aj vo vlastnej réžii, ale papier Vám musí dať oprávnená osoba.


3. Čistenie samotnej pece, či krbu.

Krb si môžeme vyčistiť aj sami. To znamená povysávať ohnisko, vymiesť rúru do komína, očistiť sklo na dvierkach. U pece s ťahmi je to trošku zložitejšie, ale aj to sa dá zvládnuť. Prvé čistenie je nutné absolvovať s kachliarom, ktorý Vám dielo staval a potom už to zvládne každý sám.


Ak dodržíme všetky vyššie uvedené veci, tak nám kachľová pec, sporák aj krb Vám budú dlho slúžiť.


Ak si na čistenie sami netrúfate, napíšte nám na www.lishakkrby.com a my pomôžeme Vám radou, alebo prídeme osobne.

689 zobrazení

Comments


bottom of page